< Powrót
Kasa fiskalna przy wynajmie w 2015 r.
Od 2015 roku kasy fiskalne powinny pojawić się m.in. w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, u lekarzy, dentystów, prawników, doradców podatkowych, w zakładach fryzjerskich czy u kosmetyczek. Ministerstwo finansów przygotowało jednak listę działań zwolnionych z tego obowiązku. Widnieje na niej wynajem i zarządzanie nieruchomościami - bez względu na to, czy są to lokale, działki czy grunty rolne.
Wystarczy spełnić jeden z trzech warunków zwolnienia - wystawiać faktury, rozliczać całość wynajmu przez konto bankowe lub pilnować limitu obrotów z tego tytułu na poziomie maksymalnie 20 tys. zł rocznie.
Dokumentowanie przychodów z tytuły wynajmu w przypadku:
- osoby prowadzącej działalność gospodarczą - powinny wystawiać fakturę. Jeśli natomiast właściciel mieszkania jest przedsiębiorcą zwolnionym z obowiązku wystawiania faktur i płatności nie są w całości przelewane na konto, wtedy trzeba pilnować wartości obrotów osiąganych z tytułu najmu. Do poziomu 20 tys. zł rocznie - w roku poprzedzającym dany rok podatkowy - kasy nie trzeba mieć. Jeśli ten limit został przekroczony (a pieniądze od wynajmujących dostajemy gotówką) - wtedy kasa jest obowiązkowa. Ważna informacja - jeśli np. prowadzimy działalność gospodarczą, która także jest zwolniona z konieczności posiadania kasy fiskalnej, to do tego limitu wlicza się całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych i przychody z najmu.
- osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej - w tym przypadku trzeba wszystkie operacje finansowe, dotyczące danej nieruchomości, przeprowadzać za pośrednictwem rachunku bankowego. Należy przy tym zadbać o to, by najemcy dokładnie wpisywali tytuły przelewów, dzięki czemu będzie można jednoznacznie stwierdzić, czego one dotyczą. Na konto powinna też wpłynąć kaucja. Wtedy nie obowiązują żadne limity obrotów i nie trzeba się martwić koniecznością posiadania kasy fiskalnej.
Rozporządzenie zwalniające niektóre osoby i firmy z obowiązku ewidencjonowania przychodów z pomocą kasy będzie obowiązywać do końca 2016 roku. Prawdopodobnie więc za dwa lata ministerstwo finansów opublikuje nową listę zwolnień.