Nasza witryna używa plików cookies i podobnych technologii w celach: statystyk, reklamy i polepszania świadczonych usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności
Biuro Rachunkowe BREVENT s.c.
Katarzyna Dumała, Dariusz Dumała
ul. Górnicza 12
42-600 Tarnowskie Góry
Aktualności podatkowe
< Powrót
02
Kwiecień
2014
Kontrehent nie zapłacił za fakturę? Możesz skorzystać z ulgi za złe długi.

Jeżeli kontrahent nie uregulował zapłaty za towar/usługę i minęło 150 dni od dnia upływu terminu określonego na fakturze lub w umowie, wieczyciel może skorzystać z tzw. ulgi za złe długi. 

Jednak, aby móc skorzystać z ulgi należy spełnić następujące warunki:

  • dostawa towaru/świadczenie usługi została dokonana przez czynnego podatnika VAT, nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:

- wierzyciel i podatnik są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

- dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lat, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Na podstwie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korekta podstawy opodatkowania i podatku należnego przez wierzyciela może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną. Oczywiście, pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres, wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
Aktualności
Odpowiedzialnoś...
2016-09-21
Obowiązkiem każdego biura rachunkowego jest prowadzenie ksiąg swo...
szczegóły