< Powrót
Korespondencja z urzędu skarbowego dociera zawsze!!!
Jeżeli podatnik wyraził zgodę na doręczanie decyzji czy postanowień urzędu skarbowego na swoją skrzynkę mailową - urząd będzie tak robił. Podatnik zainteresowany taką formą otrzymywania korspondencji z urzędu skarbowego musi złożyć podanie, w formie elektronicznego dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub portal podatkowy, na którym wskaże urzędowi skarbowemu adres mailowy.
Jeżeli nie wskaże swojej skrzynki mailowej, bądź nie wyrazi zgody na otrzymywanie korespondecji w drodze mailowej - urząd będzie nadal przesyłał decyzje i postanowienia pocztą.
W przypadku wyboru elektronicznej formy otrzymywania korespondencji - na wskazany mail podatnika fiskus przesyła informację o możliwości pobrania pisma w formie dokumentu elektronicznego. Odebranie pisma pod wskazanym przez organ adresem elektronicznym będzie uważane za skuteczne. Jeżeli podatnik nie zareaguje na powiadomienie, po siedmiu dniach urząd skarbowy wyśle drugą informację. Nieodebranie tej z kolei nie wpłynie na fakt, że doręczenie będzie uważane za dokonane po upływie 14 dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.
W przypadku tradycyjnej pisemnej korespondencji z urzędem skarbowym mimo, iż bezpośrednim odbiorcą urzędowego pisma jest wskazany w nim podatnik, pod jego nieobecność pismo odebrać może ktoś pełnoletni z rodziny czy sąsiad. Ustawodawca za odpowiednie miejsce doręczenia urzędowych pism wskazuje mieszkanie podatnika czy jego miejsce pracy lub w ostateczności, każde inne miejscu, w którym zastanie się adresata. Jeśli listonosz nie zastanie nikogo w domu czy w biurze, może zapukać do drzwi obok. Odbiór urzędowego listu przez sąsiada musi być pokwitowany i musi się on zobowiązać, iż dokument przekaże adresatowi – doręczyciel musi w skrzynce pocztowej czy na drzwiach mieszkania adresata zostawić zawiadomienie o tym, kto odebrał przesyłkę.
Jeżeli jakiekolwiek odebranie urzędowego pisma okaże się niemożliwe, poczta przechowa je w swojej placówce przez okres 14 dni, a listonosz zostawi o tym informację w skrzynce pocztowej czy na drzwiach mieszkania lub biura podatnika. Zawiadomienie takie poczta zobowiązana jest powtórzyć, jeśli w ciągu tygodnia podatni nie odbierze listu. Po upływie tego okresu pismo, nawet jeżeli nie zostanie odebrane, uważa się za doręczone.